Jesteś tutaj: StartDla PacjentaĆwiczenia Bóle ''krzyża''

Bóle ''krzyża''

Dolegliwości odkręgosłupowe są jedną z najczęstszych chorób ludzkości, szacuje się, że 60- 90% populacji chociaż raz w życiu doznało uporczywego bólu kręgosłupa. WPolsce bóle krzyża zgłasza około 2 miliony osób i dotyczy najczęściej pacjentówmiędzy 30 a 59 rokiem życia. Jest wiele okoliczności powodujących dolegliwości. Do czynników powodujących zaburzenia statyczne i dynamiczne zalicza się: rodzaj wykonywanej pracy, zaburzenia koordynacji nerwowo-mięśniowej, skoliozy, schorzenia bioder, kolan, stóp, nadwagę, wrodzoną wiotkość stawów.

Organizm ludzki aby prawidłowo funkcjonować musi mieć zapewnioną odpowiednią porcje wysiłku fizycznego.
Szczególnie pracownicy biurowi, kierowcy są szczególnie narażeni na występowanie dolegliwości. Należy zaznaczyć, że siad jest dla kręgosłupa lędźwiowego bardzo trudną pozycją, najczęściej dochodzi do wygięcia w tył w tym odcinku, co sprzyja powstawaniu dyskopatii.
Oprócz edukacji pacjenta dotyczącej m.in. przyjmowania odpowiedniej pozycji siedzącej niezwykle istotna jest gimnastyka.

Zasadniczo powinniśmy się skupić na ćwiczeniach rozciągających oraz wzmacniających mięsnie stabilizujące odcinek lędźwiowy. Częstość powinna kształtować się na poziomie 3-7  razy w tygodniu po około 15 minut.

Przykładowe ćwiczenia rozciągające:

 

Przykładowe ćwiczenia wzmacniające:

 

Jest to ulotka o charakterze informacyjnym, ćwiczenia powinny być zalecone i indywidualnie dopasowane przez fizjoterapeutę lub lekarza. Samodzielne rozpoczynanie ćwiczeń może przynieść efekty przeciwne do zamierzonych. Ćwiczenia są zalecane dla osób w fazie podostrej/ przewlekłej przy dolegliwościach: dyskopatia, przepuklina krążka, rwa kulszowa i inne podobne. Należy zawsze przestrzegać zasady: Gdy któreś z ćwiczeń sprawia Ci ból lub czujesz się po nim gorzej - to przerwij je i przejdź do następnego

masaz, rehabilitacja , masaż, rehabilitacja w domu, masaż z dojazdem, rehabilitacja u pacjenta, rehabilitacja po udarze, fizjoterapia, fizykoterapia, krakow, krakowie, kraków, domowa, dojazd